עם כניסת שבת פרשת 'תולדות', ראש חודש כסלו, התקבלה הידיעה המצמררת מהודו כי כל בני הערובה שהיו בבית חב"ד בעיר מומבאי שבהודו, ובהם  זוג שליחי חב"ד - הרב גבריאל ורבקה הולצברג הי"ד, נרצחו על ידי הטרוריסטים שהשתלטו על הבית יומיים קודם לכן, כחלק ממתקפת טרור קשה בעיר מומבאי, שהחלה ביום רביעי בלילה. מחבלים רבים השתלטו על עשרה אתרים שונים ובהם שני בתי מלון גדולים.

בשעות הבוקר של יום ה', בעוד המחבלים מחזיקים בבני ההערובה בבית חב"ד, בלא שניתן לדעת על מצבם, צפה העולם בחילוצו הדראמטי של הפעוט בן השנתיים משה הולצברג, בנם של זוג השלוחים, על ידי המטפלת ההודית שלו - סנדרה. המטפלת וטבח הודי הסתתרו בקומה התחתונה מאז יום רביעי בלילה. ביום חמישי בבוקר שמעה לפתע המטפלת את הפעוט קורא לה בשמה. בגבורה נפשית עילאית יצאה המטפלת ממקום מחבואה, עלתה לקומה השניה וצעדה בשקט לעבר קולו של הפעוט, נטלה אותו במהירות ונמלטה מהבנין כשהפעוט בידיה. סביר כי המחבלים לא הבחינו בפעולת ההצלה שלה. לשאלות עיתונאים השיבה המטפלת כי היא התייחסה אל הפעוט כבנה וסיכנה עצמה למענו.

במשך שתי יממות רצופות היו עיני העולם כולו נשואות אל בית חב"ד שבו התבצרו הטרוריסטים ולא היה ידוע בכמה בני ערובה הם מחזיקים ומה מצבם. חסידי חב"ד ומליוני יהודים בעולם כולו נשאו תפילה לשלומם של בני הערובה. אבל דקות לפני כניסת השבת בישראל התקבלה הידיעה המרה כי כל בני הערובה נרצחו על ידי המחבלים.

מחזה אימים בבית חב"ד

במוצאי שבת נמסר ממובאי כי זוהו 6 מבין היהודים שנרצחו בבית חב"ד - זוג השלוחים גבריאל ורבקה, בני 29 ו-26, וכן שני רבנים נוספים אריה לייבוש טייטלבאום מירושלים ובן-ציון קרומן מבת-ים - הי"ד. כמו כן זוהו גופותיהן של יוכבד אורפז הי"ד, בת 60 מגבעתיים, ושל אשה נוספת - יהודיה ממכסיקו. משגרירות ישראל במומבאי נמסר כי קיים קושי בזיהוי 3 גופות נוספות. השגרירות ביקשה סיוע ממשטרת ישראל ומהמכון לזיהוי באבו-כביר שבתל-אביב.

שוקי בריף, חבר במשלחת זק"א למומבי דיווח לאתר 'בחדרי חרדים' על מה שראו עיניו לאחר שכוח קומנדו של צבא הודו השתלט על בנין בית חב"ד וחיסל את המחבלים.

"את המחזה שראיתי בכניסת שבת קודש בבית חב"ד במומביי שבהודו לא אשכח לעולם. בספרייה שכבו הרב הולצברג, הרב בנצי קורמן והרב לייביש טייטלבוים, עם ספרים בידיהם, כשהם ירויים. גם ספרי הקודש היו מלאי דם. כל האזור היה נראה לא-עלינו כבית מטבחיים. כיסינו אותם מיד בטליתות, ומעינינו ירדו דמעות. הרבנית הולצברג, הייתה מכוסה כבר בטלית, כנראה בעלה הספיק לכסותה לפני שנרצח ושתי יהודיות נוספות היו שרועות על הריצפה".

חמש שנות שליחות בהודו

בני הזוג הולצברג היו בהודו בשליחותו של הרבי מליובאוויטש במשך חמש שנים. קודם לכן היו שליחים של חב"ד בתאילנד. לפני שנתיים וחצי איבדו בני הזוג את בנם הבכור מנדי בהיותו בן שלוש, כתוצאה ממחלה.

בני הזוג הולצברג הפעילו את אחד מבתי חב"ד הפעילים יותר בעולם. רבבות מטיילים ישראלים התארחו בבית חב"ד וראו בו כבית משפחתי חם. טיילים היו מגיעים להודו לתקופה של מספר חודשים, ובית חב"ד היה עבורם בסיס שממנו היו יוצאים ואליו היו חוזרים לקראת שבת וחג.

בני הזוג הולצברג הצטיינו באהבת ישראל מיוחדת במינה. ראש הסוכנות היהודית שהתראיין במוצאי שבת בקול-ישראל אמר כי ידוע לו שבית חב"ד היה מעניק עזרה לכל נזקק. יצויין כי בתי חב"ד במדינות העולם השלישי שימשו כתובת ליהודים מהארץ ומהעולם - ליצירת קשר ולאיתור קרובי משפחותיהם שנעלמו בשטחיה הנרחבים של הודו.

חברת המדיה החב"דית JEM שיחררה קטע וידיאו לא ערוך שבו מספר הרב גבריאל הולצברג הי"ד מספר על עבודת השליחות שלו ושל רעייתו הרבנית רבקה הי"ד:ביום חמישי, בעיצומו של האירוע, סיפר אביה של רבקה הרב שמעון רוזנברג מעפולה: "ידענו שמצבם שם מצוין, גם ביקרנו אותם לפני שלוש שנים. הם היו בקשר צמוד עם אנשי הקונסוליה ואנשי הביטחון, כך שלא היה ממה לחשוש". אמה יהודית סיפרה ל-ynet על התחושות הקשות שמלוות אותה: "אני ברגעים של תפילה וציפייה לגאולה עכשיו, רגעים קשים של אמא. שלשום דיברתי איתה בפעם האחרונה, לא דאגתי, לא היו שום סימנים. מה שקרה היה יכול לקרות בכל מקום. אני חושבת שהבניין היה מאובטח".

שעה קלה לפני כניסת השבת נחתו בישראל הוריו של הרב גבריאל הולצברג המתוגררים כיום בשכונת קראון-הייטס - שכונת חב"ד הגדולה ברובע ברוקלין שבניו-יורק (ארה"ב). בעת הגעתם לארץ עוד לא היה מידע ברור באשר לגורלו של בנם, וכלי תקשורת רבים חיכו להם בנמל התעופה בן-גוריון. כתבת וידאו מ-ynet  לצפייה בוידאו

הלווייתם של בני הזוג הולצברג הי"ד ויתר קרבנות הפיגוע הטרוריסטי הנתעב, תתקיים ככל הנראה ביום שני. על פי בקשת המשפחה החללים הקדושים יגיעו משדה התעופה הישר לבית אגודת-חסידי-חב"ד '770' בכפר-חב"ד, ומשם תצא ההלוויה לעבר ירושלים. פרטים יתפרסמו בהמשך.